Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to coroczne święto obchodzone w dniu 1 października, ustanowione przez ONZ w 1990 roku. Wpisanie tego Dnia do światowego kalendarza podkreśla, że w XXIw starzenie się społeczeństwa jest jednym z ważniejszych wyzwań. Święto to oznacza międzynarodową solidarność osób starszych niezależnie od ich narodowości, rasy czy kultury.
W Kielcach nieco wcześniej bo już w sobotę 21 września Kielecka Rada Seniorów i Urząd Miasta Kielce zaprosili kieleckich seniorów z ich rodzinami do świętowanie tego ważnego dnia.
Były to pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w naszym mieście.

O godz. 10.00 na Rynku przed Ratuszem zebrała się liczna grupa seniorów, która w rytm taktów wybijanych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Nowin pomaszerowała ulicami Małą i Sienkiewicza do Kieleckiego Centrum Kultury.
Tutaj wszystkich uczestników święta seniorów powitała Wiceprezydent Miasta Kielce, Danuta Papaj. Zapewniła, że nasze miasto dba o starszą część jego społeczności i w naszym Ratuszu będzie się rodzić dobra polityka senioralna.
Miłe słowa do seniorów skierowali także parlamentarzyści naszego regionu senator Krzysztof Słoń i posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

W części artystycznej seniorzy dali wspaniały popis swoich umiejętności.
Piękny program przygotowały Kluby Seniora, Świętokrzyski Uniwersytet III Wieku i Uniwersytet “Ponad Czasem” i młodzież.
Wystąpili:
– Gminno – Szkolna Orkiestra Dęta „Sitkówka – Nowiny” z dobrą muzyką, świetnie technicznie przygotowana. Nie dziwi fakt
ich licznych koncertów
na różnych uroczystościach państwowych i kościelnych.
– kolorowy Zespół Taneczny “Pasjonata” z klubu ul. Jeziorańskiego , który w telewizyjnym programie “Mam talent “doszedł
do półfinału.
– “Tu i Teraz” – zespół wokalny z ŚUTW, działa od kliku lat i dał już ponad 30 koncertów także w sąsiednim województwie.
W rytm melodyjnych piosenek o naszej “młodości” publiczność podśpiewywała refreny.
– “Cantare” – zespół wokalny z Uniwersytetu “Ponad Czasem” śpiewnie chwalił czas emerytury bo “…śpisz sobie dłużej, boś
na to zasłużył…” Zespół z krótkim stażem ale satyryczne teksty piosenek i świetne wykonanie “a cappella” bardzo spodobały się wszystkim.
– “Czerwone Berety” – zespól wokalny klubu ul.Krzemionkowa, młody stażem ale już z sukcesem wydał swoją pierwszą płytę. Wszystkich zachwycił pięknymi pieśniami niepodległościowymi.
– kabaret “Trzeci Bieg” ze Świętokrzyskiego UTW wystąpił z krótkim spektaklem pt.”Będzie gadka o życiu Babci i Dziadka”. Oj działo się pod apteką. Po wymianie poglądów wszyscy kolejkowicze zrezygnowali z zakupu suplementów aby pójść wesoło się zabawić. Zespól działa już od kilku lat i ma zasłużoną renomę wśród seniorów.
– “Ustąp Babci Miejsca” – zespół wokalny z klubu ul. Naruszewicza i Wolnej Strefy, wystąpił z energetycznymi, nowoczesnymi piosenkami. Młody stażem ale widać, że rozwojowy.
– “Złote Lata” – zespół wokalny reprezentujący klub z Miedzianej Góry. “Melodyjnie na ludowo” zachęcał nas aby …”długo spać, słodkie wino pić i wesoło sobie żyć …”. Miło się słuchało fajnych tekstów i pięknego wykonania piosenek przez seniorów zza miedzy.
– grupa taneczna “Tutti Frutti” ze świetlicy przy ul. Konopnickiej. Kolorowe wirujące tancerki porwały publiczność, która ruszyła w tany pod scenę i gdzie tylko było wolne miejsce.
– “Impuls 2” to młodzieżowy zespół Kieleckiego Teatru Tańca. Długo oklaskiwani zasłużonymi brawami za pełen wdzięku taniec wykonany z dużą precyzją.

Po pięknej prezentacji wykonawców seniorzy zostali zaproszeni do foyer na kawę, herbatę i ciasta. Można było wygodnie usiąść i pogawędzić ze znajomymi. Dodatkową atrakcją była wystawa fotograficzna. Zdjęcia zostały wykonane przez członków sekcji fotograficznej Świętokrzyskiego UTW pod kierunkiem artysty fotografika Antoniego Myśliwca.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Dużej pomocy przy realizacji tego przedsięwzięcia udzielił Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie za co bardzo dziękujemy.

Do zobaczenia za rok.

Tekst :Jadwiga Dula
Zdjęcia : Grażyna Kotwica i Jadwiga Dula

Zobacz także:
Urząd Miasta Kielce – aktualności