Wizyta studyjna w Poznaniu

Kielecka Rada Seniorów rozpoczęła swoją I-szą kadencję w 2018r.

Jak wiadomo początki są zwykle trudne. Pomysłów mamy sporo ale ich realizacja nie jest sprawą prostą.
Swoim doświadczeniem zechcieli się z nami podzielić Urząd Miasta i Miejska Rada Seniorów w Poznaniu.
15 i 16 maja br Kielecka Rada Seniorów gościła w tym pięknym mieście na wizycie studyjnej.
Z dużą serdecznością, 1-szego dnia przyjęli nas Zastępca Prezydenta Miasta – Jędrzej Solarski, który zajmuje się min. polityką senioralną, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów oraz przedstawiciele W-łu Zdrowia i Spraw Społ., Centrum Inicjatyw Senioralnych. Gospodarze przekazali nam wiele informacji organizacyjnych jak również ciekawe inicjatywy podejmowane na rzecz osób starszych.
W dniu następnym uczestniczyliśmy w co miesięcznym zebraniu MRS w Poznaniu. Mogliśmy “na gorąco” wysłuchac dyskusji członków Rady oraz kompetentnych wyjaśnień pracowników Urzędu Miasta. Miejska Rada Seniorów powołana została jako pierwsza w Polsce już w roku 2007.
Poznań to miasto przyjazne seniorom, których mieszka tutaj ok.149 tys. co stanowi blisko 30% społeczności miejskiej.
W 2016 r Poznań został włączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Miasto opracowało kompleksową politykę senioralną do roku 2021, wg której znacząco poprawią się warunki i jakość życia osób starszych. Władzom zależy by seniorzy mogli długo cieszyć się dobrym zdrowiem i satysfakcjonującymi kontaktami społecznymi.
Budynek Urzędu Miasta znajduje się w samym centrum Starego Miasta więc była okazja zobaczyć kilka zabytków min. Bazylikę farną, Ratusz, z którego codziennie odgrywany jest hejnał Poznania, studzienkę Bamberki z konwiami (potomkini osadników z Bamberga, którzy zasiedlili opuszczone wsie w latach 1719-1753). Naszymi przewodnikami po Starym Mieście byli członkowie MRS.
Bardzo smakowały nam rogale świętomarcińskie, których historię wypiekania poznaliśmy w Muzeum Rogala. Mocno pzykładaliśmy się do nauki teorii i praktyki tego wyrobu cukierniczego.

Bardzo dziękujemy naszym gospodarzom w Poznaniu za ciepłe przyjęcie i podzielenie się z nami swoim doswiadczeniem.

Wyjazd studyjny Kieleckiej Rady Seniorów był zorganizowany przez Fundację “Pestka”, która od lat wspiera młodzież i “starszaków”.

O wizycie Kieleckiej Rady Seniorów w Poznaniu przeczytasz także na portalu MRS Poznań.
http://mrs.poznan.pl/wizyta-kieleckiej-rady-seniorow/

Jadwiga Dula
Kielce dn.21.05.2019

Galeria